• Kaup kiirelt kätte
  • Soodsamad hinnad kui poes
  • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja
  • Kaup kiirelt kätte
  • Soodsamad hinnad kui poes
  • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja

MIS ON GEELAKU?

01.10.2019

Enamus inimesi sõidavad autodega või omavad iseenda sõidukit, sellest tulevana on vaja ka auto eest hoolt kanda. Autodes on väga palju erinevaid osasid, ilma milleta auto ei sõida ning üheks neist on aku. Olgu auto nii korras kui võimalik, ilma akuta auto ei liigu. Aku ehk akumulaator on seade, kuhu salvestatakse energiat, et seda hiljem kasutada.

Nagu ikka tänapäeval kombeks, on võimalik valida mitmete akude vahel, igale autole on olemas ideaalne aku. 

 

Autoakude tüübid

Tänapäeva tehnoloogia on väga kõva sõna ning selletõttu on meil mitmeid erinevaid firmasid, kes toodavad akusid. Üldiselt võime vaadata kolme tüüpi akusid: Pliiaku ehk happeakusid; geelakusid; AGM, mis happeaku kuid vedela happe asemel on akus klaaskiust happega immutatud separaatorid, mis hoiavad happe paigas. Lisaks veel EFB; AFB ning ECM akusid (suurema vastupidavusega happeakud). Täpsemalt vaatame me siinkohal aga geelakusid.

Happeakud on üldiselt hooldusvabad, laialdaselt kasutatavad ning neid saab lihtsalt laadida. Samas vajavad nad elektrolüütide taseme kontrollimist ning auto pika ajalisel mitte kasutamisel võivad nad tühjaks joosta. 

 

Geelakud

Geelakud on lekkimiskindlad kuna elektrolüüdid ei liigu akus vabalt ringi nagu happeakudes, vaid need muudetakse geeljaks tekstuuriks. Geelakudes kasutatakse happeakudega sarnast väävelhappe lahust kuid erinevate ainete kooslusel muudetakse see geeljaks.

Antud akud on võimelised andma aeglasemat kuid võimsat laengut, mis sobivad väga hästi start-stop süsteemile. Start-stop on süsteem, mis lülitab mootori lühikestel seisakutel välja nagu näiteks ummikus seismine, valgusfoorid jms, et hoida nii loodust kui ka kütust.

Samuti ei vaja geelakud hooldust, vee ega elektrolüütide lisamist kuna nad on õhukindlad. Tänu geeljasele tekstuurile on antud akud vibratsioonidele ning põrutustele vastupidavamad ning lisaks on neid võimalik kasutada mitmetes asendites. Kuna õhukindlus on geelakude võtmesõna, siis elektrolüütide kadu toimub neis akudes aeglaselt.

Kui happeakusid on lihtne kodus laadida, siis geelakudega tuleb olla ettevaatlikum ning jälgida täpselt ette antud juhendeid. Nende jaoks on akulaadijal vaja geelaku laadimise funktsiooni.

 

Kuigi valikuid on palju, siis igale sõidukile on olemas väga hea aku, mis sobib nii sõidukiga kui ka selle omanikuga. Kui aga nüüd oleks vaja erinevaid autoakusid vaadata, siis e-pood on teile avatud 24/7.