• Kaup kiirelt kätte
  • Soodsamad hinnad kui poes
  • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja
  • Kaup kiirelt kätte
  • Soodsamad hinnad kui poes
  • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja

ILMAD LÄHEVAD KÜLMAKS? VALI ÕIGE AUTO AKU

03.09.2019

Varsti, varsti on meil oodata külmemaid õhtuid ning veel külmemaid öid. Kui külmalembelistele inimestele sobib see väga hästi siis meie parimad sõbrad, autod, võivad hommikuti maja ette seisma jääda. Kui temperatuurid langevad -10 kraadini, hakkavad autode akud vaikselt jäätuma, kuid milles on probleem ning kas seda saab ära hoida? 

Auto aku eluiga on keskmiselt viis aastat, olenevalt kuidas aku eest hoolt kantakse. Kui auto ei käivitu akuga, mis on paar aastat vana, on suur võimalus, et aku on tühjaks jooksnud. Auto käivitamise kiirus on otseselt seotud akuga ning protsendiga, kui täis see on. Talviti -10 kraadises pakases jäätuvad akud, mis on umbes 10% täis laetud, täis akud Eesti kliimas aga ei tohiks jäätuda.

 

Aku tühjenemine ning laadimine

Auto aku laeb end pikemaid sõite tehes nii linnas kui ka maanteel. Ka ühe koha peal mootori sees hoidmine laeb akut. Kui autot kasutatakse vaid lühikesteks sõitudeks tööle ning tagasi kurnab see akut kuna ka autos olev elektroonika on pidevas kasutuses (istmesoojendused, ventilaator, raadio jms) ning aku ei suuda ennast nii väikse ajaga laadima hakata. Madal aku laetavuse protsent toob aga kaasa endaga hommikused probleemid auto käivitamisel.

Aku laadimiseks on kõige mugavam minna pikemale sõidule kaugemasse poodi, kus pole aastaid käinud või lõpuks külastada seda uut muuseumi, mis paar kuud tagasi linnapiirist kaugemal avati. Olenevalt aku asetusest autos on võimalik ka akut toas vähemalt ööpäev laadida. Kui muret teeb aga ööjahedus mitte aku laetavuse protsent siis on võimalik aku ööseks tuppa tuua.

 

Kuidas valida akut?

Iga auto on eriline ning akut valides tuleb tutvuda enda automudeli ning valmistamise aastaga, et välja uurida milline aku sobib autole. 

1. Autoakusid on kahte tüüpi: ühekordsed ning taastuvad. Igas akus on elektrolüüdid, mis ajaga aurustuvad. Ühekordsele akule ei saa lisada elektrolüüte ehk aku kasutusiga on läbi siis kui elektrolüüdid on aurustunud. Taastuvaid akusid on aga võimalik täita läbi spetsiaalsete ventiilide, pikendades nii märkimisväärselt aku eluiga.

2. Aku suurus: Olenevalt auto mudelist peab jälgima aku salve suurust, laiust, pikkust ning kõrgust. Auto akud võivad olla nii üle 30 cm kui ka 20 cm pikad, ehk täpsed mõõdud on väga tähtsad.

3. Ampertunnid (Ah) e. aku mahutavus. Akut soetades tuleb jälgida autole vajalikku Ah mahutavust, mis on seotud nii auto mootori võimsusega kui ka kütusega, mida auto kasutab. Väiksem aku ei suuda autot ära toita, suurem aku aga püsib kauem täis ning annab käivitamisel lisa voolu. Eriti võib lisa vool vajalikuks tulla talvel külmadel hommikutel, kui aku on jäätunud. Samuti võib auto vajada lisa jõudu mitmete elektroonika seadmete kasutamisel. Väiksema mahutavusega akud sobivad bensiinimootori neljasilindrilistele kuni 2000 cm3 töömahuga autodele. Suurema mahutavusega akud aga bensiinimootoritele töömahuga alates 2200 cm3 või diiselmootoritele töömahuga alates 1600 cm3. 

4. Reservmahutavus näitab ära kui kaua on võimalik autot kasutada vaid aku abil. Näiteks 12V akud suudavad autot elus hoida umbes tunni, et ohutult töökotta või koju sõita.

5. Mis firma akut osta? Üldiselt ei ole erinevate firmade akudel suurt vahet kuna tooted peavad olema toodetud samade juhendite järgi. Tihti maksab akude juures vaid brändi nimi. Küll aga võivad erinevatel firmadel eineda garantii pikkused. Populaarseimad auto akude firmad on Bosch, Hankook ning Banner.

 

Nüüd tuleb aga enda auto aku üle vaadata, kas sa on võimeline talve üle elama või mitte. Vajadusel mõelda uue aku soetamisele, murevabadeks külmadeks hommikuteks.